Останні новини

15 грудня в Україні святкуватимуть День працівників суду

Вже цими вихідними в Україні відзначатимуть День працівників суду.

Його встановлено згідно з Указом Президента від 8 грудня 2000 року «ураховуючи роль судів у забезпеченні захисту прав і свобод людини і громадянина, в утвердженні принципу верховенства права та розвитку і зміцненні України як демократичної, правової держави». Якщо повернутись до витоків історії, саме 15 грудня 1917 року в Українській Народній Республіці створено найвищий судовий орган – Генеральний суд. Перше його засідання відбулося через місяць, 15 січня 1918 року, а от апеляційні суди стали до виконання своїх обов’язків лише наприкінці квітня 1918 року. На сьогодні, сучасну судову систему України складають: Конституційний Суд України, який вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України, дає офіційне тлумачення норм Конституції і законів України, місцеві суди, апеляційні та касаційний (Верховний Суд), є також спеціалізовані суди: господарської та адміністративної юрисдикції. Вищим судовим органом у системі судів загальної юрисдикції є Верховний Суд України.

Щоб дізнатись більше про те, з якими труднощами стикається суддя у своїй роботі, наскільки непростою є ця професія та які позитивні аспекти у цій справі, ми поспілкувались з із суддею-спікером Сокальського районного суду Львівської області Лідією Фариною. Вона розповіла Радіо «Сокаль», що доволі часто люди не вникаючи у ситуацію, не розуміючи тієї чи іншої справи, трактують висновки у рішенні хибно.

 Досить часто чуєш по телебаченню в новинах, що суд незаконно звільнив з-під варти, або виправдав ту чи іншу посадову особу тощо. Роз’ясніть, будь ласка, цю ситуацію.

– Щоб давати оцінку тим чи іншим процесам, слід їх розуміти. Щоб Ви мене зрозуміли,  це якби я, не маючи освіти журналіста, жодного дня не працювавши у Вашій  сфері, оцінювала  Вашу роботу і радила Вам як Ви маєте працювати. Таку  ж паралель можна провести і з нашою професією. Суддя у своїй діяльності діє лише в правовому полі, ухвалює рішення,  у межах чинного законодавства, з’ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами. Разом з тим учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, проте суд вирішив питання про їх права та обов’язки, вправі оскаржити рішення суду. Таким чином так чи інакше законність рішення районного суду може перевірити апеляційна та касаційна інстанція.

Лідія Фарина також зауважила, що якщо рішення суду є незрозумілим, суддя вправі його роз’яснити. Хочемо також наголосити на тому, що професія судді є однією з найбільш складних юридичних професій. Вона є непростою оскільки судді ухвалюють рішення іменем України, тим самим вирішують людські долі.

– Дійсно ця робота не є легкою. Оскільки присутнє не лише надмірне робоче навантаження, але й навантаження психоемоційне. Тому, важливо судді  бути стресостійким: готовим сприймати критику з боку учасників процесу, представників інших гілок влади.

Лідія Фарина також наголосила на тому, що дана професія змушує тебе покласти особисте життя та коло спілкування на вівтар жертовності:

–  Ця професія дає самостійність, проте твоєю супутницею у житті стає самотність. Тому що на цьому шляху втрачаєш друзів, коло спілкування різко звужується. Це, так би мовити, жертвуєш своїм приватним та особистим життям заради  професії. Важко об’єктивно та неупереджено вирішувати спір, коли однією із сторін судового процесу є твій друг, однокласник чи сусід.

Але як і у кожній професії суддівство має і позитивну сторону.

– Які є  позитивні моменти в Вашій роботі?

– Це, в першу чергу, «велика суспільна корисність професії. Можливість відновлювати справедливість. Особисто я отримую моральне задоволення коли чую «Ваша честь, дякую Вам за справедливість» – це є найкраща подяка у нашій роботі. Особливо позитивні емоції викликають успішно завершені справи, коли сторони процесу примирились. Цікаве коло професійного спілкування,  адже в більшості судді – це високо інтелектуальні люди. Неодноманітність, оскільки всі справи  різні і суддям нудно не буває, мозок постійно в пошуках шляхів вирішення чергової загадки. Самовдосконалення, оскільки судді навчаються впродовж усієї кар»єри.

На завершення, суддя-спікер Сокальського районного суду Львівської області Лідія Фарина привітала всіх колег з нагоди професійного свята – Дня працівників суду України, який, нагадаємо, відзначається 15 грудня

– Можливо я повторююсь у привітаннях, проте хочу побажати те, що є основним для кожного із нас: міцного здоров’я, любові, миру та добра, поваги та взаєморозуміння.

 

Колектив ТРК «Сокаль» також приєднується до вітань з нагоди Дня працівників суду. Зичимо вам надалі віддано служити закону із невичерпною енергією, наснагою та витримкою! Нехай вас завжди та в усьому супроводжує успіх!