Останні новини

Відбулась зустріч з нагоди 15-ої річниці співпраці між Сокальським районом та Томашівським повітом (Республіка Польща)

26 листопада у сесійній залі Сокальської районної ради відбулась зустріч з нагоди 15-ої річниці співпраці між Сокальським районом та Томашівським повітом (Республіка Польща).

Делегацію з Польщі представляли староста Томашівського повіту Генріх Карван, віцестароста повіту Ярослав Кожень, директор відділу європейської інтеграції, економічного розвитку та промоції Томашівського повіту Йозеф Мариніч, голова комісії з питань економічного розвитку промоцій та інфраструктури в Томашеві  Пьотер Цимбаль, секретар Томашівського повіту Даріуш Чоп, війт гміни Сусець Томашівського повіту Збігнєв Накліцкій, представник ради Томашівського повіту Яцик Повлуцький.

Спершу гостей привітали юні вихованці Сокальської дитячої школи мистецтв ім. В.Матюка: колектив «Забавлянка» (вони виконали пісню «Зеленеє жито, зелене») та гурт «Метаморфози», які декламували вірші-побажання. Окрім цього вокально-хоровий ансамбль презентував присутнім народну пісню «Гей, соколи», яка пролунала двома мовами.

Слово надали старості Томашівського повіту Генріху Карвану, який представив сокальчанам членів польської делегації та зауважив, що йому надзвичайно приємно перебувати у нашому місті. Натомість, голова Сокальської районної ради Микола Пасько також представив сокальських делегатів: колишнього голову СРР та СРДА Олега Солодяка, ексголову СРР Ігоря Дацюка, заступника голови райради Василя Бойка, в.о.голови СРДА Віру Левандовську, керівника апарату РДА Любов Ребрину, виконавчого директора Асоціації рад Сокальщини Віктора Притулка, голову Жвирківської селищної ради Івана Кошлая, редактора районного часопису «Голос з-над Бугу» Василя Сорочука, головного лікаря СЦРЛ Романа Шведа, координатора проекту Уляну Шутовську та інших присутніх у залі.

Опісля голова райради зробив короткий екскурс в історію співпраці з Томашівським повітом, яка триває ще з 15 жовтня 2004 року. Тоді, на 14 сесії Сокальської районної ради 4 скликання було прийнято рішення про «Затвердження угоди про міжрегіональне співробітництво між Сокальським районом (Україна) і Томашівським повітом (Польща). Угоду підписав голова Сокальської РР Ігор Войтович, голова СРДА Микола Пшевлоцький, голова Томашівської повітової ради Станіслав Чурило та староста Томашівський Едвард Жук. Тоді ж було підписано договір про співпрацю і Декларацію про спільні дії у справі утворення міждержавного пункту пропуску Угнів-Дениська Старі.

Вже 14 червня 2008 року в Угневі відбулись святкові заходи, присвячені транскордонній співпраці між Сокальщиною та Томашівським повітом. Гостями угнівчан були жителі села Старі Дениски. Їх зустрічали голова СРР Олег Солодяк, міський голова Михайло Осміловський, його заступник Ігор Мороз, директор школи Роман Сподарик. Гості побували на відправі у костелі, встановили хрест на цвинтарі в пам’ять про родичів, які поховані в Угневі. Через два роки, 23 квітня 2010 року наші терени відвідала делегація з міста Тишовці: бургомістр гміни Маріуш Заєц, заступник директор відділу освіти Януш Фруковський, секретар гміни Тишовце зустрілись із тодішнім головою СРР Олегом Солодяком, його заступником Василем Панченком та Савчинським сільським головою Василем Калькою. Польські гості вели мову про розвиток партнерських відносин. Маріуш Заєц та Василь Калька підписали угоду про співпрацю та партнерство.  Голова СРР Микола Пасько під час доповіді наголосив, що цьогоріч райрада планує в рамках міжнародного проекту з Замойським повітом зробити ремонт дороги в Савчинській сільській раді.

За словами голови, період з 2011 по 2013 роки був більш насиченим. За допомогою проекту «Підвищення ефективності транскордонної системи реагування на екологічні ризики Томашів Любельський – Жовква – Сокаль» Сокальський район отримав сучасну пожежну машину, яка служить ще до сьогодні і обслуговує порядку 40% викликів. Важливою для співпраці між Сокальщиною і Томашівським повітом стала подія, яка трапилась 15 листопада 2013 року. За словами Миколи Паська саме у цей день відбулась зустріч представників органів місцевого самоврядування у Великих Мостах. Тоді було підписано 7 листів про наміри щодо зміцнення співпраці та укладення партнерської угоди між Двірцівською сільською радою та гміною Томашів Любельський, Великомостівською міською радою та містом Лащув, Домашівською сільською радою та гміною Сусєц та ін. Також голова райради пригадав 10-ту річницю Днів Добросусідства Корчмин – Стаївка 2013. З нагоди десятиріччя транскордонних зустрічей в Корчмині була підписана Угода про партнерство та співпрацю між Корчівською сільською радою Сокальського району та гміною Ульхувек Томашівського повіту.

22 грудня 2016 року в уряді Томашівського повіту відбулось підписання трьох міжнародних угод між українськими, польськими та білоруськими партнерами щодо участі в конкурсах, в рамках проекту «Польща-Білорусь-Україна 2014-2020». Основні напрямки угод: медицина, ремонт доріг, служба з надзвичайних ситуацій. Консолідований бюджет по трьох напрямках – понад 800 тис. євро. А вже 26 червня 2017 року проект був остаточно підписаний. Микола Пасько зауважив, що вже у 2018 році Сокальський район здобув перемогу у проекті «На допомогу» в рамках програми «Польща-Білорусь-Україна 2014-2020″. У межах проекту планується придбання спеціального медичного обладнання.

Голова райради також пригадав присутнім, що 20 вересня 2018 року у Сокалі відбулось урочисте підписання партнерської угоди міжнародного проекту «На допомогу. Підвищення доступності медичних послуг в надзвичайних ситуаціях через співпрацю служби екстреної медичної допомоги в прикордонному районі Польщі, Білорусі та України». В ході урочистого підписання угоди присутні говорили про подальшу долю медичного проекту, які наступні кроки необхідно робити для його успішної реалізації. Тоді ж польські гості оглянули Сокальську ЦРЛ. А вже 14-15 травня 2019 року, Сокальська делегація мала змогу відвідати конференцію у Томашеві Любельському.

Ще однією знаковою подією стало те, що 4 червня делегація з Томашева завітала до нас. У її складі були староста повіту Генріх карван, віцестароста Ярослав Коржень та директор відділу європейської інтеграції Йозеф Мариніч. В межах зустрічі поляки знову мали можливість відвідати Сокальську медичну установу. Окрім того, завітали в краєзнавчий музей «Сокальщина», музей «Шахтарська слвав ДП «Львіввугілля» і костел римо-католицької парафії. Під час доповіді Микола Пасько показував присутнім презентацією із світлинами з 2004 по 2019 роки.

Слово надали в.о. голови РДА Вірі Левандовській. Вона привітала гостей та висловила сподівання на те, що на цьому співпраця не закінчиться і варто реалізовувати і інші цікаві проекти. Директор відділу Європейської інтеграції, економічного розвитку та промоції Томашівського повіту Йозеф Мариніч також презентував присутнім слайди, на яких розповів коротку історію співпраці з Сокальщиною, показав безліч фотографій із Томашівського повіту. Зокрема зупинявся на кожній гміні, яких налічується 14, та на співпраці з Сокальщиною. Відтак, Йозеф Мариніч розповів про партнерство Сокаля з гміною Лащув та гміною Томашув Любельські, Великі Мости із гмінами Криніце та Лащув, Белз – Белжец, Волсвин – Тишовце, Жврика – Тишовце, Криніце, Раханє, Домашів – Сусєц, Двірці – Томашув Любельські, Карів – Тарнаватка, Сілець – Ярчув, Ванів – Ярчув, Тартаків – Телатин, Угнів – Ольхувек. Делегат також показав фотографію, на якій зображені гості із Сокаля разом з старостою Томашівського повіту на фоні банера з колосками та переплетеними прапорами України та Польщі і зауважив: “Такий малюнок став символом співпраці між країнами“. Слово надали старості Томашівського повіту Генріху Карвану, який подякував присутнім за запрошення з нагоди 15 річниці співпраці. Він підкреслив, що за ці роки відбулось чимало продуктивних зустрічей та реалізовано немало потрібних програм, зокрема отримання Сокалем нової пожежної машини.

Ексголови СРР Ігор Дацюк та Олег Солодяк поділились своїми спогадами з часів співпраці, та виразили сподівання, що у подальших роках реалізується ще не один проект. А виконавчий директор Асоціації рад Сокальщини Віктор Притулко зауважив, що без людської співпраці, робота на рівні влади не може існувати.

На завершення урочистостей делегації обмінялись пам’ятними нагородами та подяками. Нагадаємо, співпраця Сокальсьокго району з Томашівським повітом триває з 15 жовтня 2004 року.

 Катерина Шукатка