Останні новини

Сокальщина відзначає 101 річницю від створення ЗУНР

1 листопада 1918 року – одна з небагатьох віхових дат в історії України на довгому шляху здобуття незалежності. 101 рік тому на західноукраїнських теренах було офіційно проголошено нову державу – Західноукраїнську Народну Республіку (ЗУНР) на чолі з Євгеном Петрушевичем.

Ця славна подія засвідчила, що західні українці вкотре потужно проявили себе в процесі національного державотворення. Вшановуючи пам’ять творців Західноукраїнської Народної Республіки, ми повинні усвідомити, що приклад їхнього служіння Україні повинен й надалі залишатися взірцем для кожного з нас. Ці події доводять потребу єднання всіх політичних та громадських сил задля побудови такої української держави, яка була мрією наших предків, і яка стане справжнім скарбом для наших нащадків.

Відтак, 1 листопада, Сокальщина святкувала цю дату. У Сокалі урочистості розпочалися зі самого ранку: о 09:00 відбулась Божествена Літургія за здоров’я у катедральному соборі св. ап. Петра і Павла. Опісля відправилась панахида біля стели Героям Небесної Сотні, сформувалась колона з влади, отців, пластунів, ветерани УПА-УГА і люди рушили на міський цвинтар до пам’ятника воякам УГА, де відбулась панахида та віче. Відтак, біля пам’ятника Борцям за волю України, де похований 101 стрілець УГА, які загинули в боях, обороняючи Західноукраїнську Народну Республіку в 1918-1919 роках пройшло віче.

Тут зібрались духовенство, представники влади міста та району, депутати, політв’язні, учні і громада Сокаля. Розпочалось віче із спільної молитви. До слова запросили митрофорного протоієрея отця Ярослава Кащука, який розповів присутнім про подвиги української галицької армії та зауважив, що нове покоління повинне знати та шанувати свою історію. Отець Ярослав Кащук також продекламував Послання Митрополита Андрея Шептицького, адже 1 листопада виповнюється 75 років з дня його смерті. За словами Шептицького добрі християни були добрими патріотами. «Патріоти України мають любити всіх людей та рідну землю»-сказав він. Ярослав Кащук підкреслив, що відзначення дня створення ЗУНР є важливим не лише для минулого, але й для майбутнього. У цей день варто згадати і Шептицького, і бійців УПА та УГА, сучасних охоронців незалежності, які полягли у бою за Український сувернітет та всіх патріотів держави.

Слово надали голові Сокальської районної ради Миколі Паську, який також підкреслив актуальність Послання Андрея Шептицького і сьогодні. Він зауважив, що нема нічого гіршого, коли люди не знають історії, не розуміють її і не хочуть розуміти. Коли піддаються телевізійній пропаганді, а не перевіряють факти у достовірних джерелах та книжках. Тож голова райради закликав присутніх вкласти у молоде покоління шану до історичного минулого.

До слова запросили багаторічного політв’язня, члена братства вояків ОУН-УПА Михайла Куцябу. Він доповнив, що пам’ять про ці роки повинна не згасати, особливо у юних серцях. Завданням старшого покоління є передати молодшому патріотизм, віру та історичне минуле, яке варто шанувати. Також Михайло Куцяба спільно з присутніми виконав стрілецьку пісню «Коли ми вмирали, нам дзвони не грали».

Присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять героїв, які загинули в боротьбі за Незалежність, люди запалили свічки та поклали квіти і лампадки до підніжжя пам’ятника Борцям за волю України. До речі, цього ж дня, у селі Переспа Сокальського району відбудеться відкриття пам’ятного хреста учасникам Майдану та російсько-української війни. Подібні заходи відбудуться ще у 20 населених пунктах району.