Останні новини

Утилізатор небезпечних відходів. Що саме планується встановити у Сокалі?

У Сокалі планується встановлення утилізатора небезпечних відходів на території колишнього заводу «Хімволокно».

Про це стало відомо на останній XXXVI сесії Сокальської міської ради, на якій депутат Ігор Кіраль зачитав звернення народного депутата України Сергія Кіраля про небезпеку встановлення такого утилізатора. Нардеп звернувся до голови ЛОДА Олега Синютки та окремим зверненням до міністра екології та природних ресурсів України Остапа Семерака. Згідно листів, до народного депутата звернулися мешканці Сокаля, аби той допоміг запобігти у забрудненні середовища на околицях міста. Мова йде про загрозу порушення прав на безпечне для життя і здоров’я довкілля.

Напередодні, в лютому, на сайті Міністерства екології та природних ресурсів з’явилося повідомлення про планову діяльність приватного підприємства «Ріал», яка підлягає оцінці впливу на довкілля. Зареєстроване підприємство у Львові. На території колишнього заводу «Хімволокно», що по вул. Яворницького, 105, вони хочуть встановити утилізатор небезпечних відходів (до затвердження пропонується один із трьох варіантів утилізаторів різної потужності). Також, підприємство розглядає інші альтернативні території для провадження своєї планової діяльності: на околицях Львова або у Жидачівському районі Львівської області, але головний варіант Сокаль. У своєму повідомленні про планову діяльність представники підприємства наводять низку переваг, які, на їхню думку, принесе для місцевого населення створення такого виробництва. Вони переконані у позитивному впливі на соціально-економічне середовище: це поява нових робочих місць, сплата податків у місцевий бюджет, зменшення кількості небезпечних відходів завдяки їх утилізації, чим вирішать таку існуючу проблему в регіоні.

Також у документі, де підприємство описує свою роботу є пункт «екологічні та інші обмеження планової діяльності». У ньому йдеться про те, що за діючим природоохоронним законодавством, усі різновиди впливів повинні не перевищувати граничнодопустимі концентрації та не спричиняти розвиток захворюваності місцевого населення. Тут же зазначається, що проектована діяльність не змінить сформовану інфраструктуру соціального середовища та умови проживання населення. Водночас, нардеп Сергій Кіраль наводить неточності, яких бракує у документі, поданим підприємством.

Підприємство «Ріал» зі свого боку все ж визначає деякі сфери, джерела та види можливого впливу на довкілля. Наприклад, на мікроклімат вплив критично малий, зумовлений незначним збільшенням парникових газів у зв’язку з роботою автотранспорту, на повітряне середовище впливу великого теж не буде, адже підприємство пояснює, що всі технологічні процеси проходитимуть у закритих приміщеннях з вентиляцією. Щодо можливого впливу на водне середовища, то стічні води збиратимуться і відправлятимуться на локальні очисні споруди, проте депутат СМР Ігор Кіраль коментує, що до «Сокальводоканалу» ніхто не звертався з цього питання. На ґрунт вплив утилізатором відходів не передбачається, на флору також, на фауну – низький, шум буде незначний, адже обладнання буде розташований всередині будівель і на населення вплив передбачають позитивний, хоча Ігор Кіраль не погоджується з цим, тому пропонує блокувати таку діяльність вже на початкових стадіях.

Народний депутат України Сергій Кіраль звертався до міністерства екології, де йому пояснили, що немає потреби в створенні на території України такого підприємства. За словами депутата СМР, відомо й і про неблагонадійність фірми «Ріал».

Про те, що нічого не знають про заплановану діяльність на території колишнього заводу «Хімволокно» запевняють і керівники міської ради. До того ж, ПП «Ріал» не має у власності чи оренді земельної ділянки, вона належить СМР.

Тож, зважаючи на всі ці фактори і відсутність необхідності у створенні в Україні утилізатора небезпечних відходів, депутати Сокальської міської ради зі свого боку також написали звернення щодо неприпустимості встановлення утилізатора. Крім іншого, вони пишуть, що в межах 500 м зони від можливого місця встановлення утилізатора МР планується розширення існуючого кварталу індивідуальної житлової забудови в тому числі для учасників АТО та ОСС. А ще суміжні земельні ділянки є потенційно привабливі для інвесторів, а розміщення утилізатора може стати фактором відмови інвесторів. Це звернення направлять до Міністерства екології та природних ресурсів.