Останні новини

Сокальчани не бояться планового подорожчання сигарет

Подорожчання не проблема? Вже з 1 січня в Україні на 20% підвищили акцизи на тютюнові вироби. Наступне подорожчання українців, які люблять покурити, чекає з 1 липня. Тютюновий податок обіцяють підвищити ще на 9% – відповідно до минулорічного рівня інфляції. Такі зміни до Податкового кодексу ухвалили народні депутати ще у листопаді 18-го року. Усе це робиться в межах угоди про асоціацію з Євросоюзом.

Ще у 2017 році уряд прийняв восьмирічний план поступового підвищення тютюнового акцизу. Згідно нього вже до 2025 року акциз на тютюнову продукцію в Україні повинен сягати європейського рівня. Нагадаємо, що він вже включається у ціну товару, яку сплачує його покупець. Власне, у 2017 році, коли план лише приймали, мінімальний акциз з однієї пачки сигарет становив майже 9 гривень, але вже до 2025 року він повинен становити 1 євро 80 центів за пачку (за теперішнім курсом це близько 57 грн.).

В уряді зазначають, що такі підвищення потрібні для того, аби перекривати темпи інфляції. Інфляція – це, нагадаємо, підвищення загального рівня цін на товари й послуги і знецінення грошей. Таким чином, в 2019 році Україну чекає істотне подорожчання цін на тютюнові вироби (сигарети, сигари та інші.).

Аби дізнатися на скільки відчутне обіцяне різке подорожчання на сигарети ми відвідали кілька крамниць у Сокалі, де продають тютюнову продукцію. За словами місцевих продавчинь, істотного подорожчання після першого січня не було. Проте, за їхніми словами, сигарети майже усіх виробників постійно дорожчають на півгривні/гривню, нові націнки бувають не лише кожного місяць, а інколи й щотижня і за їхніми спостереженнями не впливає на кількість продаваних пачок сигарет. Ірина торгує тютюновою продукцією вже півтора року, каже, що попит за цей час не зменшився, хіба що більше купують дешевші марки. Жінка розповідає, що користуються попитом й електронні сигарети. За її словами, декому допомагає позбутися звички курити звичайні сигарети, до того ж, менш шкідливо. Про поетапне подорожчання говорить і продавець Наталія, а ще стверджує, що при таких умовах зі 100 курців таку шкідливу звичку позбудеться лише один.

Зараз найдешевша пачка сигарет у магазинах Сокаля коштує 19 гривень, а найдорожча 75, тобто середня вартість за одну пачку сигарет потрібно віддати 47 гривень. Згідно з прогнозом керівника Українського центру контролю за тютюном, до кінця вже цього року так звані «бюджетні» марки сигарет можуть коштувати близько 38 грн. за пачку Ми опитали три десятка людей скільки вони витрачають на сигарети, почули різні суми: в місяць серед опитаних іде від 500 до півтори тисячі. Наприклад, Володимир розповідає, що курить вже 7 років, в місяць тратить близько тисячі гривень, але в результаті розмови зізнається, що, можливо, подорожчання таки плине на його шкідливу звичку. Юрій розповідає, що йому на сигарети в середньому йде 1140 гривень. Приблизно стільки ж витрачає в місяць і Сергій – 1200 гривень, а це, нагадаємо, третина від мінімальної заробітної плати в Україні, яка становить майже 4200.

Відповідно до євроінтеграційних зобов’язань, Україна повинна підвищити ставку акцизу на сигарети до 90 євро на 1000 штук вже до 2025 року і забезпечити. Відтак, у 2018 році мінімальна ставка акцизу становила 773 гривні на 1000 штук, в 2019-му вона виросте вже до 1011,35 грн. Зрештою, розповідаючи на вулицях Сокаля людям про планове різке подорожчання, ми запитали «чи вплине це на вашу шкідливу звичку?». Слухайте відповіді різних людей, у руках яких ми побачили сигарети:

Зважаючи на усі ці відповіді, сокальчани, очевидно, не бояться подорожчання, а от в Інтернеті у Facebook, де ми також провели опитування, 19% опитаних відповіли, що подорожчання сигарет ніяк не вплине на їхню звичку курити, а 81% обрали варіант «припиню курити/я не курю».