Останні новини

У Сокалі відзначили 100 років єднання українських земель

У Сокалі відзначили 100 років єднання українських земель – святочна академія з нагоди Дня соборності України відбулася у Сокальському районному Народному домі 22 січня. Зала була переповнена людьми різного покоління – усі хотіли відчути цю силу єднання українського народу.

«Схід і захід разом» – це не просто слова, це гасло, за яким українці живуть давно, постійно нагадуючи світу та й зрештою собі, що Україна – єдина. Всю нашу багаторічну історію етнічну територію України ділили між різними державами, одночасно та чи інша земля корилася різним народам. І от, врешті, сто років тому, у 1919 році, нашим предкам вдалося заявити про злиття територій в єдине ціле. І хоч тоді в цілісності українські території пробули недовго, все одно ця дата є знаменною для українців. Це знак неподільності українських земель і солідарність між усіма нами. У сучасних умовах це особливо актуально.

Згідно маловідомого факту, ще 100 років тому, через два дні після проголошення Акту Злуки, 24 січня 1919 року, Рада Народних Міністрів УНР прийняла закон про встановлення щорічного святкування 22 січня Дня самостійності України, на честь роковин проголошення самостійності УНР. Очевидно, вони вже тоді розуміли усю вагомість пам’яті цього дня для наступних поколінь. Вперше на офіційному рівні свято Соборності України відзначили на Закарпатті 22 січня 1939 року, а вже з 1999 року ми офіційно щороку святкуємо День Соборності, попри тимчасові скасування свята Вікторем Януковичем.

Тож і в Сокалі не залишились осторонь – традиційне святкування Дня соборності було особливо насиченим, концертна програма вражала насиченістю. Аматорські колективи сцени районного Народного дому, учні сокальських шкіл, народні колективи народних домів району підготували низку святкових номерів, просякнутих українським духом та патріотизмом. Співали, танцювали, грали на музичних інструментах і читали вірші. Народний духовий оркестр Сокальського районного Народного дому під керівництвом Петра Криштофа публіка просила виконати кілька творів «на біс». Послухайте їх та ще декілька уривків із номерів концерту:

Зі 100-річчям проголошення Акту Злуки сокальчан привітав настоятель собору святих Апостолів Петра і Павла отець Ярослав Кащук. День соборності отець називає сакральним днем. На цінності цього дня для кожного українця наголошує і заступник голови Сокальської райдержадміністрації Микола Поліщук. У своєму вітальному слові він розповів, що саме перед концертом по телефону розмовляв із колегами зі Сходу – з Попаснянського району Луганської області. Вони також, синхронно зі Сокалем, відзначали це свято і стрільба, яку чути у їхній районний центр не стримує їх робити це. Саме це свідчить про те, що «Схід і захід разом» – підкреслює Микола Поліщук і щиро вітає усіх із цим днем.

«Лише спільними зусиллями ми здатні зробити наш край ще прекраснішим», – про це говорить заступник голови Сокальської районної ради Василь Бойко. І додає, що, де б ми не були – повинні залишатися українцями.

Впродовж заходу його ведуча Руслана Антонюк згадала ті далекі часи сторічної давності, наголошуючи, що Акт Злуки 22 січня 1919 року – це орієнтир для усіх поколінь борців за волю України, заклик до єдності й неподільності українських земель і народу, який має потужний відгомін і до нині.

Тетяна Павлівна із Боб’ятина приїхала на концерт із внучкою Лілею – каже, що він їм дуже сподобався. Жінка розчулено говорить про важливе значення Дня соборності. А Петро Васильович прийшов на захід із дружиною Ганною Дмитрівною, Акт Злуки вважає особливо важливим для України.

Після святкового концерту його гості вирушили спільною ходою до пам’ятника першому президентові ЗУНР Євгену Петрушевичу. Біля нього помолились за Україну, а пластуни та військові поклали квіти до підніжжя.

Фото: Сокаль і Сокальщина