Останні новини

Традиції Водохреща

19 січня православні та греко-католицькі християни відзначають Йордан, або Водохреща. Із цим святом пов’язують хрещення в річці Йордан Ісуса Христа святим Іоанном Хрестителем. Згідно з Біблією, під час хрещення на Ісуса з неба у вигляді голуба зійшов Святий Дух і пролунав голос Божий, тому свято і називається Богоявленням.

Напередодні, 18 січня, українці, як і на Різдво, коли засяє вечірня зоря, збираються за столом всією родиною на другу святу вечерю. Проте головна традиція свята – освячення води. У день Хрещення святять воду по всіх церквах, а також освячують річки, ставки та озера – в них прорубується ополонка, в яку священнослужителі опускають хрест. Власне, на Водохреща багато людей бажають зануритися в ополонку, щоб вилікуватися від недуг. Ополонка – ніби символ річки Йордан. Після того, як священик освятить воду в ополонці, триразово занурюючи хрест, запалюючи вогонь і читаючи молитву, охочі занурюються у воду три рази, хрестяться і вимовляють молитву. Сенс обряду ніби полягає в тому, що віруючі готові піти за Христом, приймаючи хрещення і християнську віру. Він виключно добровільний, оскільки немає жодного обов’язку занурюватися в крижану воду. Існує повір’я, що свята вода, якщо в ній омитися, очищає, зцілює і навіть змиває гріхи. Тому люди після обряду освячення набирають святої води на цілий рік. Говорять: якщо бути присутнім на ритуалі освячення води, можна зцілитися від своїх недуг. За хрещенською водою можна прийти і після свята або набрати її зі звичайного джерела, бо, за переказами, у водохресну ніч навіть проста вода має цілющу силу. Особливість води, набраної в той день, підтверджує і той факт, що вода з Водохреща не псується, не має запаху і може зберігатися упродовж всього року, а то й більше.

Нині свято Водохреща, традиційно святкують масово. Є повір’я, що в хрещенській воді неможливо застудитися. Тому купаються і дорослі, і діти. Так само як і повір’я, що ця вода змиває гріха, хоча ми поспілкувалися з настоятелем собору св. Апостолів Петра і Павла отцем Ярославом Кащуком і він говорить, що купання в цей день в ополонці все-таки не може допомогти у прощенні гріхів, у цьому допомагають лише хрещення і тайна сповіді й покаяння. Тож саме купання – це скоріша постанова самому собі, що ви очищаєтеся і нагадування собі про те, що ви є хрещеним.

Попри все люди щиро вірять у цілющість води в цей день. Тому навіть не глибоко релігійні люди вважають корисним для здоров’я зануритися в крижану воду під час зимових холодів. Це дуже популярно! Саме тому Сокальський РС ГУ ДСНС зі свого боку нагадує, що необхідно дотримуватися головних правил безпеки під час святкування Водохреща для того, аби свято не обернулося трагедією. Ось правила купання на Водохреща:

  • занурюватися треба в спеціально обладнаних ополонках біля берега під доглядом рятувальників та медпрацівників;
  • перед купанням розігрійте тіло;
  • до ополонки підходьте в зручному взутті – краще у черевиках і бавовняних носках. Можливе використання спеціальних гумових тапочок, які захищають ноги від гострих каменів, та не дадуть Вам ковзати на льоду. Йдучи до ополонки, пам’ятайте, що доріжка може бути слизькою – ідіть повільно та уважно;
  • занурюватись найкраще по шию, не замочивши голову, щоб уникнути рефлекторного звуження судин головного мозку. Ніколи не поринайте в ополонку вперед головою. Стрибки у воду й занурення не рекомендуються, це може призвести до шоку від холоду; при вході у воду, намагайтеся швидко досягти потрібної Вам глибини, але не плавайте;
  • не перебувайте в ополонці більше 1 хвилини;
  • якщо ж з вами дитина, слідкуйте за нею;
  • після занурення розітріть себе сухим махровим рушником і надягніть сухий одяг;
  • після цього всього для зміцнення імунітету й уникнення можливості переохолодження необхідно випити гарячого чаю, найкраще з попередньо підготовленого термоса.

Провідний інспектор Сокальського РС ГУ ДСНС лейтенант служби цивільного захисту Ігор Свістельницький закликає бути обережним і попри всі звичаї добре подбати про своє здоров’я і своїх близьких, не нехтуйте правилами безпечної поведінки при купанні в ополонці.

Отож! Де можна купатися? За інформацією Волицького сілького голови на Водохреще, 19 січня, у селі Комарів відбудеться Йорданська купань в урочищі «Острів». Початок о 13:00. В програмі свята: освячення води, колядки і безкоштовні частування традиційною та польовою кухнею. Місцеві кухарі пригощатимуть юшкою та пампухами, солдати готуватимуть горох із м’ясом, булочки, хліб. Усе безкоштовно, лише збиратимуть благодійні внески не розвиток сіл Волицької сільської ради, зокрема розбудову Народного дому. Релігійна громада продаватиме випічку, кошти від якої підуть на будівництво церкви. Коли освятять воду і всі покупаються, зможете погрітись біля вогню і поколядувати. Організатори запрошують усіх охочих долучатись до Йорданських купань! Нагадаємо ще раз: 19 січня, село Комарів, урочище «Острів». Початок о 13:00. Свято триватиме до темноти.

Також за інформацією відділу культури Сокальської РДА, точно скупатися на Йордань можна буде у Сокалі, в урочищі «Валівка», місті Белз, в селах Перв’ятичі, Матів, Ільковичі і Стенятин.

Фото ілюстративне