Останні новини

14 січня – потрійне свято, народні прикмети

У понеділок, 14 січня, в Україні потрійне свято. Християни східного обряду святкують Василія Великого, Обрізання Господнє і перший день нового року за старим стилем.

Щодо іменин, то Василій Великий – архієпископ Кесарії Кападокійської, вселенський вчитель Церкви (святий жив у IV cтоліття нашої ери). 14 січня вшановують його пам’ять. Церковні джерела характеризують Василія Великого як аскета, богослова і вченого, автора кодексу чернечого життя. Саме йому належить вислів: “Скільки віднімеш від тіла, стільки додаси сили душі”. Також Василя Великого вважали покровителем землеробства, і саме тому цього дня основним обрядом було засівання осель збіжжям.

Саме з цього дня вважається, що різдвяні свята добігають до кінця. Старий Новий рік відзначають в країнах, де святкують Різдво 7 січня за юліанським календарем. Традиція зустрічати Старий Новий Рік прийшла після 1918 року, коли ввели григоріанський календар. Крім України, Старий Новий Рік відзначають у Молдові, Вірменії, Білорусії, Латвії, Казахстані, Узбекистані, Грузії, Сербії, Македонії та Швейцарії.

У перший день Старого Нового Року в оселю першим обов’язково повинен зайти чоловік, саме тому запрошують посівальників-хлопців. Засівають вранці, ще до сходу сонця. За традицією, посівальниками мають бути хлопчики, оскільки в народі вважали, що першим на Новий рік в хату має зайти чоловік, щоб все було добре в сім’ї. Місцеві старожили розповідають, що кожен господар уважно дивився, хто першим переступить поріг його будинку в році, що настав: якщо хлопчик чи здоровий чоловік – це на щастя, якщо жінка чи дівчинка або старий, каліка – то до біди. Посівають зерном – житом або пшеницею. Прийнято було ходити до родичів, знайомих з зерном і, розсипаючи його у будинку, бажати багатства, успіху, щастя. На Радіо «Сокаль» теж завітав посівальник – дев’ятирічний Святослав, який побажав нашому колективу успішному року:

Також 14 січня за новим стилем Православна Церква святкує Обрізання Ісуса Христа. На восьмий день після народження Ісуса, за єврейським звичаєм, відбувся обряд обрізання Христа, після якого дитині й дали ім’я, провіщене ще архангелом Гавриїлом в день передання благої вісті Діві Марії, – Ісус.

А ще 14 січня має свої народні прикмети. Ось кілька з них: Якщо небо ясне і зоряне – буде багатий урожай ягід. На Василя туман – до урожаю. Завірюха у Василів вечір віщує великий урожай горіхів. За тими ж прикметами, в цей день потрібно бути радісними, веселими та добродушними. Адже як зустрінеш Новий Рік, так його і проживеш. В Україні до сих пір вірять в те, що на Василя в будинку повинен бути хороший грошовий запас. А ось в борг у цей день не дають, щоб свій достаток не віддати. Також не можна виносити з хати сміття, адже, кажуть, винесете щастя і не можна в цей день вимітати зерно, яке насипали посівальники, краще зберіть його в одну купку і під вечір чи вже наступного дня винесіть курям.