Останні новини

15 грудня – День працівників суду України

Щорічно 15 грудня відзначається День працівників суду України. Це професійне свято усіх служителів Феміди. Його встановлено президентським указом ще у 2000 році на честь людей, які присвятили своє життя судовій системі нашої країни. А вона в Україні завжди була достатньо закритою. Проте після Революції гідності запроваджено інститут судді-спікера, так би мовити судового речника. Судовий журналіст інформує громадськість і ЗМІ про реальний стан речей в судовій владі, «перекладає» складну юридичну мову на зрозумілу загалу. Для пересічного українця слова «суд чи суддя» викликають суперечливі емоції. Нерідко люди з недовірою й острахом ставляться до судової гілки влади. 

Аби дізнатися який рівень довіри в українців у результаті проведення судової реформи і про судове владу на Сокальщині ми поспілкувалися із суддею-спікером Сокальського районного суду Львівської області Лідією Фариною. Вона розповідає, що потреба у відкритому спілкуванні представників судової системи з громадськістю стала очевидною, тому що не завжди інформація про неї є достовірною. І в результаті цього за останні чотири роки рівень довіри українців до судів зріс:

– За останні чотири роки рівень довіри українців до судів зріс у 3,2 рази. Про це свідчать результати всеукраїнського опитування, а також «Опитування професійних юристів – учасників судових проваджень, які не є суддями та працівниками апарату суду», яке провела у вересні 2018 року програма USAID «Нове правосуддя».

Зазначають, що у 2015 році рівень довіри до судів становив 5%, у 2018 – 16%, а за показником «євробарометр» – 20%. Основну інформацію щодо судової влади та судової реформи українці, що брали участь в опитуванні, отримують з телебачення (69%), з оцінок чи вражень знайомих (38%), з інтернету (32%), із соціальних мереж (18%) і лише 15% із власного досвіду.

Тобто довіра до судової влади українців, які були учасниками судових засідань, удвічі більша, ніж в українців, які переважно отримують інформацію про судову владу з новин. 

А ще посилити довіру до суддів, на думку Лідії, може їхня зразкова поведінка:

– Як сказав відомий український історик та письменник Дмитро Донцов, суддя має бути чесним, справедливим та сміливим. На мою думку, суддя повинен показувати громадян приклад зразкової поведінки як на роботі, так і поза її межами. Лише тоді буде довіра до суддів.

 Суддя-спікер Сокальського районного суду Лідія Фарина працює у судовій системі вже більше 15 років, суддею із 2009 року. Каже, що обрати саме цю професію допомогла доля:

– Скоріш за все, це доля. після закінчення університету у місті Чернівці, у 2001 році  я працювала помічником заступника голови апеляційного суду Чернівецької області – вчилась у суддів, здобувала досвід, тому й виникло бажання стати суддею.

Наміру підвищувати рівень своєї кар’єри не маю. важко поєднувати кар’єру судді з сім’єю. Оскільки сім’я в Сокалі, тому й не ставлю перед собою таких цілей.

Побутує думка, що з кожним роком зростає кількість звернень громадян до суду.

– Як сказав відомий філософ-поет Вольтер: «Численність законів у державі є те саме, що велика кількість лікарів: ознака хвороби і безсилля». Тому, чим більше порушуються права та інтереси громадян, тим частіше вони змушені звертатися до суду, – суддя-спікер так пояснює це.

Рівень довіри до судової системи знижується ще й через корупцію, на яку часто бідкаються українці:

– Дослідження, про які я раніше згадувала, також показують, що корупція в судовій системі стоїть на нижчому рівні – 74 %, якщо порівнювати її із корупцією у вищих еталонах законодавчої та виконавчої влади 81%. Разом з тим, зрозумійте, що негативно можна сказати про будь-якого фахівця, чи то вчителя, чи, то медика, чи народного обранця… Судді це в першу чергу люди… Люди є різні… До слова, не давайте і не будуть брати…

Судова система, як і багато сфер в Україні, зараз в режимі реформування. Власне, судова реформа почалася через потребу українського суспільства у справедливому правосудді з європейськими стандартами захисту прав людини. Реалізовувати ці вимоги людей в Україні почали після Революції Гідності, маючи на меті незалежність судової влади, оновлення суддівського корпусу і забезпечення громадянам справедливості з боку суддів. Для цього в кінці 2014 року було створено Раду з питань судової реформи, яка розробила необхідну стратегію реформування судової системи протягом 2015-2020 років. Вже у 2016 році Верховна Рада затвердила законопроект «Про судоустрій і статус суддів», а з 2017 року Вища кваліфікаційна комісія суддів почала кваліфікаційне оцінювання всіх суддів на відповідність критеріям професіоналізму та доброчесності. Варто зазначити також, що загалом, починаючи з 2014 року в Україні майже 30% суддів подали у відставку, не чекаючи на проведення цього оцінювання. Водночас в Раді з питань судової реформи запевняють, що думка про те, що «справжня реформа має на меті вигнати всіх «старих» суддів і набрати «нових» – міф. Власне, кваліфікаційне оцінювання триває досі, про це розповідає суддя-спікер Сокальського районного суду Лідія Фарина:

– Уся судова система в режимі реформування. Усі судді зобов’язані пройти оцінювання. Сьогодні суддя має скласти тести на знання теорії права, законодавства; написати практичне завдання, тобто, на іспиті ти отримуєш модельну справу і пишеш проект рішення (це перший етап). Наступний етап психологічні тести, спілкування з психологом та співбесіда в ВККС України. Судді нашого суду пройшли поки що перший етап.

На даний час також проводиться об’єднання судів. Наприклад, наш суд об’єднують з Червоноградським міським судом. Створено юридичну особу Червоноградський окружний суд Львівської області. Тобто центр суду, так би мовити основний офіс, буде в місті Червонограді.

З одній сторони об’єднання це позитивно, оскільки буде одна адміністрація суду, одна канцелярія, бухгалтерія, відділ кадрів, один голова суду на суддівський округ. З другого боку Сокальський район є сільськогосподарським… Великим по площі та по кількості населення. Переважно сокальчани є люди з сели, яким буде проблематично добиратись до центрального суддівського округу в м. Червонограді. Хоча, напевно, враховано можливість електронного правосуддя, коли людина може відсканувати свій позов і направити до суду електронною поштою. Проте поясни це бабусі з села, що таке електронна пошта, а тим більше електронний суд…

Тому, на мою думку, запроваджувати систему «Електронний суд» слід поетапно. На даний час кожна справа в суді сканується, тобто існує в електронному вигляді. В свою чергу учасники процесу будуть мати змогу брати участь у судовому процесі дистанційно. А суддя зможе проводити судовий розгляд не виходячи з власного кабінету. Таким чином, судовий процес можна буде вести в електронній формі. Також можна буде відправляти копії документів учасникам судової справи, отримувати судові рішення, повістки інші документи в електронному вигляді. Для того, щоб скористатися такими привілеями, потрібно спочатку отримати цифровий підпис і поштову скриньку.

У Сокальському районному суді є 27 працівників. Щодо категорій справ, що розглядаються, то, згідно статистичних даних, переважають цивільні:

– В Сокальський районний суд у 2017 році поступило: 882 кримінальних справи, адміністративних справ – 151. Найбільше цивільних справ – 1494. З них левова частка сімейних справ – 466, з яких 251 – розірвання шлюбу, 97 – стягнення аліментів, 45 – позбавлення батьківських прав.

З нагоди професійного свята – дня працівників суду України, який, нагадаємо, відзначається 15 грудня, суддя-спікер Сокальського районного суду Львівської області Лідія Фарина вітає всіх працівників суду:

– Напередодні Дня працівника суду вітаю наш колектив зі святом. У цей святковий день від усієї душі зичу вам міцного здоров’я, миру, добра, благополуччя, особистого щастя, взаєморозуміння в колективі, плідної праці в ім’я верховенства права, законності та справедливості!

Колектив ТРК «Сокаль» приєднується до вітань з нагоди Дня працівників суду! Нехай вашу почесну працю завжди супроводжує успіх та довіра громадян!