Останні новини

У Сокальському районі є 13 ВІЛ-інфікованих, з них 6 дітей

Щорічно 1-го грудня в Україні проводиться Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Гасло цьогорічної акції: «Дізнайся більше про ВІЛ. Зроби тест в кабінеті «Довіра». (в кабінеті інфекційних захворювань поліклініки за місцем проживання». Лікар-інфекціоніст Сокальської ЦРЛ Ярослав Ворона  розповів нам яка ситуація із захворюванням в у Львівській області і Сокальському районі зараз:

– За період з 1987року по вересень 2018 рік в Україні офіційно зареєстровано 329032 випадки ВІЛ-інфікованих серед громадян України , зокрема  108809 випадків захворювання на СНІД та 47369 випадків смерті від недуг ,зумовлених СНІДом.

Станом на 01.10.2018 року у ЗОЗ служби СНІДу під медичним наглядом перебувало 144633 ВІЛ-інфікованих громадян України ,зокрема 46443 хворих з діагнозом СНІД.

Показник поширеності ВІЛ-інфекції у 2018 році становить 342,6 на 100 тисяч населення і на 4% перевищує показник за відповідний період минулого року. Львівська область потрапила у список одного з найвищих рівнів поширеності ВІЛ-інфекції : це 147,9 на 100 тисяч населення. За 9 місяців 2018 року в Україні узято на облік 13414 ВІЛ-інфікованих осіб, порівняно з 13256 за аналогічний період 2017 року:

– Рівень захворюваності в Україні зріс на 1,6%. У структурі шляхів передачі ВІЛ-інфекціїсеред осіб, із вперше в житті встановленим діагнозом, переважає частка осіб із статевим шляхом інфікування. За 9  місяців 2018 року цей показник досяг 65 ,5% проти 63,5 % за відповідний період минулого року.

Розвиток епідемії ВІЛу/СНІДу у Львівській області має такі ж закономірності, що і в цілому по Україні. Станом на 1 жовтня в області під медичним наглядом перебувало 3703 ВІЛ-позитивних в тому числі 1269 осіб хворих на СНІД. За накопичувальними даними з 1987 року (початок реєстрації ВІЛ), 879 осіб, з них 10 дітей померли від захворювань, обумовлених СНІД. Якщо ВІЛ-позитивна людина отримує спеціальні ліки – вона не становить загрози для суспільства (тобто це лікування як профілактика). Ярослав Ворона наголошує на тому, що необхідно слідкувати за своїм здоров’ям, якщо ви знаєте, що ви ВІЛ-позитивні, встаньте на облік і не пропускайте жодного прийому ліків: 

– За науковими даними ризик передачі ВІЛ знижується на 96% при призначенні АРТ на ранніх стадіях. Така людина може жити повноцінним життям і мати здорових дітей. ВОЗ рекомендує зменшити проміжок між тестуванням та лікуванням до 30 днів.

На диспансерному обліку в Сокальському районі знаходиться 13 ВІЛ-інфікованих в тому числі 6 дітей: одна дитина ВІЛ-інфікована, 5 дітей в стадії підтвердження. У 2018 році вже народжувало 2 вагітні ВІЛ-інфіковані. За 9 місяців 2018 року проведено 2627 обстежень на ВІЛ-інфекцію і виявлено 7 ВІЛ-інфікованих, із них 2 дітей народжені ВІЛ-інфікованими  жінками:

– В цьому році в  народжувало 2 вагітні ВІЛ-інфіковані.  За 9 місяців 2018 року проведено 2627 обстежень на ВІЛ-інфекцію і виявлено 7 ВІЛ-інфікованих, із них 2 дитини народжені ВІЛ-інфікованими  жінками.

За всі роки, як розповідає Ярослав Ворона, таких випадків було дуже мало і то через недобросовісне лікування вагітних жінок.

Ярослав Ворона зазначає, що мало людей звертається для того, щоб пройти обстеження, переважно роблять це лише за потреби, але це неправильно, адже дослідження показали, що впродовж року ВІЛ-позитивний пацієнт, який не отримував потрібні ліки, інфікує в середньому ще дві людини. Лікар наголошує, що тепер медикам рекомендується лікувати людей, які ще на І і ІІ стадії захворювання, тобто вони є ВІЛ-інфіковані, а не на 3 і 4, як це було колись. Власне, ці стадії це вже СНІД – загострення хвороби, коли людина себе погано почуває, бо перші 8 і навіть років вона може навіть не підозрювати про свій стан. Перший ВІЛ-інфікований у Сокальському районі зафіксований у 2001 році.

Також лікар-інфекціоніст розповідає, що тепер вводиться електронний облік таких хворих, адже раніше неодноразово ставались помилки, людина могла кілька разів потрапляти на облік, завдяки електронній системі такого не буде.

Напередодні Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом ми провели опитування на нашій сторінці у ФБ стосовно того чи лячно людям спілкуватись із кимось, якщо знають, що така особа хворіє СНІДом/ВІЛом. Більшість людей проголосували, що не мають остраху, але все-таки 44% відповіли, що бояться такої комунікації. А це майже половина опитаних. Важливо, що немає чого боятися, лікарі постійно про це наголошують. Вірус передається лише трьома шляхами: через кров, насамперед через спільні шприци та голки при внутрішньовенному введенні наркотичних речовин, а також забрудненою кров’ю, нестерильним медичним інструментом; при статевих стосунках з ВІЛ-інфікованою особою, коли через слизову оболонку статевих органів, прямої кишки чи ротової порожнини вірус проникає в організм партнера; і дитині від ВІЛ-інфікованої матері – інфікування відбувається під час вагітності, пологів чи годуванні грудним молоком. До речі, матері переважно народжують не ВІЛ-інфікованих дітей, тут головне вчасно звернутись за допомогою і лікуватись.

До цього часу не доведена можливість інфікування через піт, сечу, сльози, слину. Хвороба не передається побутовим шляхом: через повітря при чханні, кашлі, при спільному проживанні, роботі в одному приміщенні, користуванні посудом. Не треба боятись подати руку чи обійняти інфіковану людину, не страшні також дружні поцілунки, якщо на губах відсутні виразки чи тріщинки. Безпечним щодо зараження ВІЛ є спільне відвідання місць громадського користування – лазні, сауни, басейну, туалету. СНІДом не можна заразитись в громадському транспорті.

Лікар-інфекціоніст Сокальської ЦРЛ Ярослав Ворона наголошує, що 90% людей, які живуть із ВІЛ повинні знати свій ВІЛ-статус, 90% ВІЛ-позитивних повинні приймати противірусне лікування, і в 90% воно повинно бути ефективним:

– Відповідно до стратегії ООН Fast-Track «Прискорення подолання епідемії ВІЛ-інфекції, що спрямована на ліквідацію епідемії до 2030 року» в Україні необхідно одночасно реалізувати низку заходів, спрямованих на активне виявлення недіагностованих випадків, інтенсивне розширення антиретровірусної терапії, та ефективне лікування

Дуже суттєву роль відіграє консультування  та тестування на ВІЛ-інфекцію в закладах охорони здоров’я. Таке консультування і тестування у Сокалі можна пройти в Комунальний заклад «Сокальська поліклініка» кабінет інфекційних захворювань № 8 на першому поверсі.