Останні новини

16 днів проти насильства

Щорічно, починаючи з 1991 року, в Україні з 25 листопада по 10 грудня триває Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства»! «Проблема сімейного насильства на сьогоднішній день є дуже гострою. Насильство – це не те, що трапляється тільки з іншими, це те, що стосується кожного з нас», – повідомляють у Нацполіції. Що з ним робити? Як розпізнати? Поліція у Сокалі особливо звертає увагу на дитяче насильство.

Головні поради як діяти при домашньому насильстві різного типу:

1. При можливості забезпечити собі та дитині безпечне місце перебування, у разі насильства з боку інших, залишити житло, покликати сусідів чи родичів, закритися в кімнаті тощо. Після чого викликати поліцію.

2. Повідомте поліцейських про вчинення насильства щодо себе, а також дітей, якщо вони були свідками насильства. Можете зробити це шляхом виклику поліції безпосередньо у момент вчинення насильства, або після того, коли ви знайдете безпечне місце і зможете викликати поліцію. Або можете написати заяву безпосередньо у відділенні поліції чи письмову заяву надіслати поштою.

3. За наявності тілесних ушкоджень, навіть якщо вас били по голові і видимих тілесних ушкоджень нема, зазначайте про це у своїй заяві і одразу ж у цей день або наступний, не чекаючи скерування поліції, звертайтеся у травмпункт і повідомляйте, що вас побив чоловік. Після написання заяви у поліцію призначається слідчий. Від нього ви можете отримати скерування на проходження експертизи для визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень.

4. Поліція, приїхавши на виклик, за наявності для цього підстав, може затримати кривдника максимум на 3 години, тому за цей час подбайте про власну безпеку і своїх дітей. Наприклад, ви можете покинути житло, якщо маєте таку можливість або вжити заходів, щоб не допустити кривдника до житла.

5. У випадку вчинення відносно вас сексуального насильства, зателефонуйте на 102 і повідомте про зґвалтування. Важливо, щоб ви дочекалися поліції, нічого не робили і не рухали до моменту прибуття поліції, оскільки необхідно буде пройти медичну експертизу.

6. Якщо насильство відбувалося у присутності дітей або щодо них, у тому числі якщо це психологічне насильство, а саме образи, приниження, погрози, звинувачення тощо, напишіть заяву в службу у справах дітей.

7. Якщо ви вирішили розлучитися із кривдником, зверніться до юриста з метою визначення подальших кроків. Наприклад, подання заяви про розірвання шлюбу, стягнення аліментів на утримання дітей, визначення місця проживання дітей, поділ майна тощо.

8. Запам’ятайте, що у випадку домашнього насильства найчастіше страждають діти, оскільки відповідно до Сімейного кодексу України батько і мати мають рівні права щодо спілкування з дітьми, побачення з ними та проживання. Тому якщо насильство в сім’ї відбувалося у присутності дітей, внаслідок чого діти мають психологічні травми, ви маєте право не давати кривдникові бачитися та спілкуватися з дітьми, поки рішенням суду не буде визначеного способу участі батька у вихованні дітей та призначено дні, години та визначено умови побачень. Відповідно до статті 159 Сімейного кодексу України суд має право вирішити, що побачення з дітьми може відбуватися лише у присутності третіх осіб, зокрема психолога, соціального працівника тощо.

Якщо ви хочете захистити себе та дитину, то вам необхідно повідомляти про факти насильства щодо себе та дитини, оскільки в подальшому при вирішенні вищезазначених питань судом це враховується. У ситуації домашнього насильства головне не мовчати! Також ви можете зателефонувати на Національну номер «гарячої лінії» із попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 116 123, фахівці якої вас зможуть проконсультувати та повідомити, куди можна звернутися за допомогою