Останні новини

Відзначається всесвітній день боротьби із цукровим діабетом

14 листопада – Всесвітній день боротьби з діабетом. Це день, який служить нагадуванням всьому прогресивному людству про те, що поширеність захворювання невпинно зростає.

Вперше Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом провели Міжнародна діабетична федерація і Всесвітня організація охорони здоров’я 17 років тому, в 1991 році, для координації боротьби з цукровим діабетом у всьому світі. А ще з метою підвищення обізнаності населення про діабет, причини його розвитку, методи профілактики та запобігання його руйнівним наслідкам.

Саме 14 листопада – це день народження канадського лікаря Фредеріка Бантінга, який з колегою Чарльзом Бестом відкрив інсулін в 1921 році. За інформацією лікаря-ендокринолога Сокальської ЦРЛ Любов Приступи станом на 14 листопада цього року на Сокальщині є 3431 діабетик: на таблетках – 3069, інсулінозалежних – 334, а з них 15 дітей. А у Львівській області, за повідомленням ЛОДА, налічується 66 тис. осіб хворих на цукровий діабет. З них понад 34 тисячі осіб отримує таблетовані цукрознижуючі препарати. Любов Приступа наголошує, що у сокальській лікарні перевірка на вміст цукру в крові проводиться постійно при поступленні пацієнтів у лікарню. За 9 місяців цього року вперше виявлено 144 випадки захворювання на діабет, у порівнянні з минулим роком тенденція зростає, адже за такий самий період 2017 року виявлено 98 випадків захворювання.

Щодо забезпечення хворих інсуліном, то з цим ситуація критична, адже держпрограма передбачає співфінансування закупівлі препаратів навпіл державним і місцевими бюджетами, в яких, власне, і бракує на це коштів. Про це на традиційній вівторковій нараді в Сокальській РДА 13 листопада повідомив головний лікар Сокальської ЦРЛ Роман Швед. Водночас він розповідає, що зараз є можливість використання 200 тисяч гривень, які були додатково виділені для закупівлі медикаментів з районного бюджету. Це дасть можливість хоч на деякий час виправити ситуацію, однак до кінця року цих грошей буде замало. Роман Швед висловлює надію, що найближчим часом відновиться фінансування закупівель інсуліну за рахунок коштів державного бюджету.

Нагадаємо, що цукровий діабет входить у трійку найбільш поширених неінфекційних захворювань після серцево-судинних та онкологічних. Симптомами діабету є: надмірна спрага, сухість шкіри, сповільнене загоєння ран, часте сечовипускання, надмірне відчуття голоду та втрата ваги. Інші симптоми: розфокусований зір, сверблячка, тощо. Наявність трьох симптомів і більше – привід провести аналіз крові та звернутись до лікаря. Адже тривала нестача глюкози в клітинах призводить до того, що вони починають спалювати власні жири і при цьому процесі виділяється ацетон. Ця токсична речовина отруює весь організм і може призвести до діабетичної коми – смертельно небезпечний стан, при якому необхідно негайно звернутись в лікарню. Або зробіть перевірку для себе, адже у центрі Міністерстві охорони здоров’я днями зазначили, що нині майже у 50% випадків захворювання на діабет не діагностовано. Також прес-служба центру громадського здоров’я МОЗу уточнює, що діабет І типу найчастіше діагностується у дитячому або підлітковому віці, причому виявлення становить майже 100%. У той же час діабет ІІ типу (набутий) може роками бути недіагностованим та розвиватись з ускладненнями. І додаємо, що аби не захворіти потрібно здорово харчуватись, підтримувати водний баланс організму, розвивати стресостійкість, не забувати про фізичні навантаження і регулярному обстеженні в лікарів. Раннє виявлення хвороби може врятувати ваше здоров’я і навіть життя.