Останні новини

У Сокалі породіллям видають «пакунки малюка»

Тепер в Україні діє програма, за якою передбачено дарувати породіллям подарунки новонародженим дітям. Згідно затвердженої постанови Міністерством соціальної політики, «пакунки малюка» мали видавати з першого вересня. Проте, по факту, досі не всі молоді мами, що вже народили і виписалися з пологового, отримали обіцяні урядом подарунки. Ситуація однакова як по всій країні, так і на Сокальщині. Поставка відбувається із затримкою майже в місяць, тож наразі у Сокалі видали вже 62 пакунки і це якраз вистачило вересневим малюкам, жовтневі ще чекають.

В ідеалі пакунки повинні видаватися породіллям при виписці із лікарні, але доки ситуація неврегульована, їх видає місцеве управління соціального захисту населення відповідно до заяв, написаних мамами в пологовому домі. Про це розповідає начальник сокальського управління Володимир Огінський.

Ініціативу «пакунків малюка» запроваджено у межах затвердженої на засіданні уряду навесні державної програми щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини. Як пояснила заступник міністра соціальної політики Олександа Чуркіна, ухваливши таке рішення вони не лише матеріально підтримують українські сім’ї та родини, а і стимулюють розвиток відповідального батьківства. Завідувач пологового відділення Сокальської ЦРЛ Надія Кравцова зі стажем роботи 32 роки оцінює ініціативу уряду так:

– Будь-яку ініціативу ми завжди сприймаємо з позитивом і відкритим серцем. Ми дуже любимо, коли нам щось пропонують чи дарують. Задоволення отримуємо не лише ми, працівники, а й породіллі. Пам’ятаєте, минулого року була подібна ініціатива з боку футболіста Кравця? Це було супер! А про нинішню державну ініціативу у вигляді бейбі-бокса сказати можу дуже мало, тому що тих подарунків у пологовому відділенні ми ще не отримували. Ми лише передаємо в управління соціального захисту населення інформацію про кількість новонароджених. І далі цим вже займається відповідна служба. Проте про “пакунки малюка” чула і позитивні, і негативні відгуки.

Надія розповідає, що інформацію про пакунки всім породіллям в обов’язковому порядку розказує старша медсестра поголового відділення. Цей комплект речей додається додатково до існуючих грошових виплат при народжені дитини. А також ніяк не впливає на обчислення сукупного доходу родини, якщо вона подає документи до органів соцзахисту. Його ініціатори у міністерстві стверджують, що це всі найнеобхідніші речі, які потребує дитина після народження. Проте проблема в тому, що всі ці речі видають після народження дитини, а наразі переважно й після місяця від дня народження. Молоді мами ж стверджують, що все купують ще до пологів. Чиновники запевняють, що ситуація із невчасним постачанням бейбі-боксів тимчасова і найближчим часом це врегулюється, але коли невідомо.

У Сокалі деяким жінкам, які виписувалися з пологового будинку починаючи від першого вересня, працівники управління соцзахисту населення Сокальської РДА привезли пакунки додому в останні дні вересня. У тій партії було 27 штук. Проте в середньому зі Сокальського пологового щомісяця виписується 50-60 молодих мам, а ще є такі, що родять за межами району, але проживають тут. Вони теж мають право на отримання подарунку. А от ті, хто народжує за кордоном, такого права не має.

Нам вдалося віднайти Галину – бабусю хлопчика, що народився 3 вересня. Вага дитини при народженні становила 3370 г, а ріст 54 см, пакунок отримали через два тижні, але більшість речей вже були замалими. Вона поділилася з нами враженнями від «пакунку малюка» вже не лише після отримання, а й користування ним:

– Ми отримали той пакунок. Дуже красивий ящик, упаковка кольорова – виглядає гарно. Щоправда пише, що це люлька. Коли ж ми її відкрили, то були “в шоці”. Не від щастя, а від того як люблять наших дітей. Підгузки було чотири упаковки, але, мабуть, для недоношених. Для мого внука, якому зараз 3800 г, вони вже замалі та ще й повністю протікають. Пелюшки деякі теж малі, а дві ми таки залишили собі – підійшли. Повзунки, чоловічки деякі теж підійшли, інші – ні. От що потішило – махровий рушник і шкарпетки. Ще термометри для води і тіла, але ми  ними не користуємось, бо купили заздалегідь. Шампунь хороший, гарно пахне. Але цей пакунок точно не вартує 5 тис. грн., на мою думку, навіть 2 тис. не вартує. Картонний ящик як люльку не використовую, ви що! Цей подарунок – плювок, краще б зовсім не давали.

Пані Галина працює акушеркою в пологовому відділенні Сокальської ЦРЛ, тож те, що не пригодилося, вони віддали в пологовий і як акушер та й бабуся щиро вірить у те, що наступні пакунки будуть кращими:

– Ми сподіваємося, що наступні пакунки будуть кращими. Дай Бог!

Власне, весь пакунок – це коробка-колиска з усім необхідним: одягом, пледами, матрацом, рушником, пелюшками, підгузками, термометрами, іграшками-брязкальцями та іншим. Загалом 22 найменування. На закупівлю пакунків малюка Україна передбачила 500 мільйонів гривень. По п’ять тисяч за кожен. Але нещодавно директор офісу Управління ООН з обслуговування проектів Андрій Буряковський повідомив на брифінгу в КабМіні, що вдалось зекономити, тож вартість одного пакунку склала 3 377 грн. 30 коп. Він підкреслив, що економію за 2018 рік у розмірі понад 179 млн. грн. вони пропонуватимуть залучити на «пакунки» 2019 року.

 

У тому, що вміст бейбі-бокса не вартує 5 тисяч гривень давно заявляють мами у своїх відгуках в інтернеті. Такої ж думки і сокальські молоді мами, яких ми зустріли пологовому будинку і в управлінні соціального захисту, коли вони забирали пакунки вже із другої партії. Цього разу приїхало ще 35 пакунків і їх якраз вистачило, аби видати все вересневим малюкам. Власне, при цій видачі нам вдалося розпакувати пакунок малюка із молодою мамою Іриною Андрущак зі Сокаля. Малюка Устима жінка народила ще 12 вересня, а отримала подарунок 18 жовтня. Ми розпаковували подарунок близько 10 хвилин, Ірина все оцінювала з вигляду і свого досвіду, адже у неї це вже друга дитина. Дещо оцінювала позитивно, а дещо негативно (Короткий аудіозапис розпакування ви можете послухати у випуску регіональних новин за 31 жовтня).

Рушником мама задоволена, ковдрою теж, термометри, ножиці, підгузки – все добре, але Ірина вже все це має, бо купувала задовго до пологів. Після повного розпакування ділиться загальним враженням:

–  Я не знаю чи хтось із батьків покладе свою дитину в таку картонну коробку. Я точно не буду. Використовуватиму хіба для іграшок старшої дитини. Звичайно, я дуже чекала на цей подарунок, але їх потрібно давати перед народженням дитини, тому що всі батьки купують все заздалегідь – готуються до народження дитини. Щодо якості: дещо добре, дещо менш якісне. Не думаю, що вартує 5 тис. грн., але загалом добре! Користуватися подарунками обов’язково будемо. Можливо, не всім  – дещо подаруємо, але користуватимемось. Мене найбільше цікавлять підгузки, потрібно перевірити їхню якість. Я бачила огляд пакунка лікарем-педіатром Євгеном Комаровським. У ньому він зосередив увагу на підгузках. За його словами, вони не дуже якісні. А взагалі каже, що багато речей ще потрібно було б покласти туди, я погоджуюсь.

Породілля Світлана народила 9 жовтня дівчинку, пакунку ще не отримала, але з радістю чекає на нього:

– Чула про пакунок з телевізора й інтернету. Якщо воно передбачено програмою для кожної породіллі, то, думаю, ніхто не відмовлятиметься. Але детально ще вмістом не цікавилася.

Додамо, що «Бейбі-бокси» вигадали у Фінляндії ще в 1938 році. Раніше приклад фінів частково вирішили наслідувати в Івано-Франківську: у березні 2018 року там визначили перелік сімей, які при народженні дитини коштом міського бюджету отримують такі дитячі набори.

Якщо порівнювати наш бейбі-бокс із європейськими, то, наприклад, у Шотландії є така ж річ. Це спеціальна програма розроблена Шотландським урядом і запроваджена рік тому – у вересні 2017 року. Вміст пакунка сягає 40 одиниць – все те ж, що й в українському, але більше і є деякі речі аж на піврічного малюка. Вміст шотландського бейбі-бокса становить 160 фунтів, а це більше 5 тис. грн. Але, що важливо, його привозить кур’єр додому і приблизно за 4 тижні перед передбачуваною датою пологів. Так виглядають шотландські пакунки:

Український уряд стверджує, що почув усю критику, батьківські пропозиції вивчать і наповнення «пакунка малюка» переглянуть, але це процес тривалий. Мами ж попри все тішаться такій ініціативі і радіють, що про них пам’ятають.

Текст: Христина Процик
Фото: з Мережі, Сокальська РДА