Останні новини

8 травня в День пам’яті та примирення у Сокалі відбулося поминальне віче

8 травня ми вшановуємо День пам’яті та примирення, а 9 травня День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Це був найкривавіший глобальний конфлікт, під час якого загинуло за різними оцінками від 50 до 85 мільйонів людей. Як відомо, українці воювали проти нацизму у 7 арміях світу: Червоній армії, Українській Повстанській Армії, Війську польському, Французьких, Британських, Канадських збройних силах та армії США. Прямі людські втрати України у Другій світовій війні становлять близько 8-10 млн осіб. Друга світова війна відкрила руйнівну силу обох тоталітарних режимів – нацистського та комуністичного. Всім відомі злочини нацистів на окупованих територіях України (масові вбивства полоненних, Голокост, розстріли мирного населення, спалення сіл). Упродовж довгого часу замовчувалися численні злочини комуністичного режиму на нашій землі. Серед яких – розстріли політичних в’язнів у Західній Україні в червні-липні 1941 року, знищення центру Києва восени 1941 року; підрив Дніпрогесу, використання непідготовлених, нашвидкоруч мобілізованих вояків. 8 травня – в день коли завершилася Друга світова війна у Європі, важливо вшанувати усіх її жертв і наголосити, що такі трагедії ніколи не повинні повторитися. Про це нагадує наш символ – червоний мак та гасло “Ніколи знову”.

У вівторок, 8 травня – в День пам’яті та примирення – біля пам’ятника невідомому солдату на міському старому цвинтарі Сокаля відбулося віче за участі керівництва Сокальського району та міста, громадських і політичних організацій, військових, ветеранів та учасників воєн. Присутні вшанували пам’ять мільйонів загиблих в часи ІІ світової війни українців.

Настоятелі храмів Сокаля отці Василь Партика, Ярослав Кащук УГКЦ і Володимир Жарський Українська автокефальна православна церква провели поминальну панахиду.

У своєму звернені до присутніх о.Василь висловив жаль за мільйонами загиблих вояків-українців, що виборювали перемогу в різних арміях, а також тих Героїв, котрі сьогодні віддають життя за незалежність України. Згадуючи подвиг вояків на фронтах ІІ світової війни, тих, хто воював в лавах ОУН і УПА, він звернув увагу на терпіння матерів, котрі виносять усі тяжкі випробування і втрати. Свято наших дорогих мам уже наближається, отже слід віддати шану і їм.

Нагадаємо, 8 травня 1945 року нацистська Німеччина капітулювала в ІІ світовій війні. Цей день прийнято вважати Днем перемоги над нацизмом. День пам’яті та примирення в Україні відзначають із 2015 року згідно з Указом Президента. Вірш присвяту примиренню в ході заходу зачитали сокальські пластуни Олесь Бубела, Неля Прихідько і Анастасія Сольвар.

Відтак, пам’ятні слова про загиблих в ІІ світовій війні, у сучасній українсько-російській війні вояків висловили представники влади Сокальського району голова РДА Роман Токай. Шану усім загиблим в боях українцям висловив і заступник голови Сокальської районної ради Василь Бойко, він також згадав вояків, що брали участь в війні із фашистською чумою та комуністичною навалою, тих, хто сьогодні боронить нашу державу від російського агресора на сході України.

Повертаючись до історії у своєму виступі, депутат Львівської обласної ради Сергій Касян нагадав про втрати, які понесла Україна після ІІ світової війни. Слова вдячності українському солдату минулого і сьогоднішнього дня висловив військовий комісар Сокальського району Микола Лисак.

Відтак, до пам’ятника невідомому солдату лягли квіти, представники влади і громади запалили лампадки, в пам’ять про мільйони усіх загиблих у войнах українців. Завершуючи віче пам’яті, традиційно понад могилами військових зазвучав національний Гімн. Тож вічна слава і шана усім, хто віддав своє життя в боротьбі із фашизмом і більшовизмом в роки ІІ світової війни, тим самим виборюючи незалежність сучасної України, вічна пам’ять Героям, що поклали свої голови за суверенність нашої держави у війні проти російсько-терористичної навали на сході України! Пам’ятати – Перемагати! Слава Україні! Слава її Героям!

Нагадаємо, з 2014 року національним символом пам’яті українців, загиблих у Другій світовій війні, є європейський та традиційний український знак – червоний мак. Дизайн цього символу «мак пам’яті» розроблено за ініціативи Українського інституту національної пам’яті та Національної телекомпанії України. Автором символу є харківський дизайнер Сергій Мішакін. Графічне зображення є своєрідною алюзією: з одного боку уособлює квітку маку, з іншого – кривавий слід від кулі.