Останні новини

14 грудня – День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

Щорічно в Україні 14 грудня відзначається День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС– у день закінчення будівництва саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС.   Офіційно цей день встановлений указом Президента України від 10 листопада 2006 року. Аварія, що сталася в квітні 1986 року на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції, стала однією з найбільших в історії людства.
Для того, щоб ця катастрофа була приборкана, тисячі наших співвітчизників та громадян інших країн ризикували своїм життям. Віддавали своє життя, щоб захистити Україну, захистити Європу  від трагедії, яка відбулася. Сотні тисяч ліквідаторів радянська влада фактично принесла в жертву трагедії на ЧАЕС. Вони рятували людство від ще тяжчих наслідків вибуху практично голими руками.

Ліквідатори наслідків катастрофи позбулися життя або втратили здоров’я і страждають від наслідків опромінення донині. Офіційно жертвами чорнобильської аварії в 1987 назвали 2 тисячі людей. Хоча насправді її радіація зачепила мільйони. І дотепер так ніхто і не знає всіх її згубних наслідків.

Отож, день вшанування ліквідатора полягає в тому, щоб ще раз нагадати суспільству про проблеми ліквідаторів-чорнобильців. Тільки перші 5 тисяч з тих, хто ліквідовував аварію, офіційно стали називатися ліквідаторами, отримавши відповідні посвідчення, а з 1992 року всім іншим видавали «корочки» постраждалих від чорнобильської катастрофи.  Останніми роками проходять протести чорнобильців. Вони нагадують, що держава взяла на себе обов’язок відповідати за ліквідацію наслідків аварії на ЧАЕС тому вона і повинна забезпечувати соціальний захист людей.

Додамо, що станом на 1 грудня 2017р в управлінні соціального захисту населення Сокальської РДА перебувають на  обліку  235 осіб постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи з них: 111 учасників ліквідації аварії на ЧАЕС 1, 2 та 3 категорії. Із коштів передбачених у місцевому бюджеті Програмою соціального захисту окремих категорій населення Сокальського району на 2017 рік особам, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи виплачено одноразову матеріальну допомогу  на загальну суму 117 тис. грн. окрім того, цього року за кошти державного та місцевого бюджетів оздоровлено 10 ліквідаторів аварії на ЧАЕС 1 категорії.  Відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», управлінням соціального захисту населення здійснюється виплата  допомог, надаються пільги на житлово-комунальні послуги, на придбання твердого палива та скрапленого газу в межах норм  передбачених чинним законодавством.