Останні новини

В Сокальському музеї відкрилась виставка присвячена 75-річчю створення УПА

У неділю, 8 жовтня  в історико-краєзнавчому музеї Сокальщина відбулось  відкриття виставки, присвяченої 75-річниці створення УПА.  У залі  були  чоловіки  у  військових строях  УПА, хлопчики та дівчата з Юн-січі курення ім. Сагайдачного з Волицької  школи  у стрілецькій формі.  Старші жінки  – у  вишиванках.

В експозицій представлено багато історичних документів, фотографій, листів, мемуарів про УПА. Всі матеріали пов’язані з боротьбою проти двох окупацій: німецької та радянської. Загалом, виставка складається з 5 розділів: передумови  створення УПА,  бойові дії, політичні репресії, дисидентський рух на Сокальщині, боротьба української міграції за визволення України.

Коротку історичну довідку  про  побудову УПА та її героїв надав історик-краєзнавець, Олег Черешневський. Він детально зупинився на військовій структурі повстанської армії, її формуванні, а також приділив увагу окремим патріотам.  Зокрема героєм боїв на Холмщині і в Сокальському Закерзонні став командир сотні «Вовки», колишній старшина дивізії «Галичина», уродженець Тернополя курінний Мар’ян Лукашевич «Ягода». Вдячне українське населення складало про нього пісні, завдяки яким ми могли дізнатись про окремі бої, які вела УПА проти загарбників.

Далі з присутніми своїми спогадами поділились і колишні упівці, які були присутні на відкриті виставки. Зокрема Максим Савка розповів, що УПА була проявом традиційної української військової і громадської самоорганізації, все робилося добровільно. Молоді хлопці самі зголошувались, йшли у лави УПА і боролись за Незалежність України. Вони є прикладом героїзму та мужності, адже змушені були воювати у складних умовах, коли окупанти використовуючи усі методи, щоб знищити УПА.

Героїчна боротьба воїнів УПА проти польських, німецьких і московських окупантів повинна  жити у віках. Їхня жертовність є прикладом для молодої незалежної України, наголосив багатолітній політв’язень Михайло Куцяба. Він також згадував тяжкі повоєнні роки, коли у 1947 році, за наказом Сталіна, в Сибір депортували тисячі родичів українських повстанців.

Також, в ході урочистостей виступив і хор «Повстанець» в оновленому складі. Адже, на жаль, вже багато його виконавців вже відійшли у вічність, але  сьогодні молоде покоління стали його послідовниками і продовжують традиції повстанського хору. Вони виконали кілька патріотичних пісень. Далі присутніх привітали учасники Юнацької січі Волицької школи, які під керівництвом Марії Король заспівали пісню  «Гей, від Львова до Мукачева».

Згадали присутні і про дисидентський рух, адже це була реальна опозиційна сила, що відкрито виступала проти влади і не боялась численних репресій. Їх було не багато, зате вони були Патріотами з великої літери.

На завершення відкриття виставки відвідувачі також мали змогу переглянути фільм «Жива». Це український історико-драматичний фільм, знятий за реальними подіями.

Нова виставка діятиме протягом 2-х місяців. Музей працює вівторок, середа, п’ятниця з 11 до 17 години. Групові відвідування у будь-який час за попереднім замовленням. Телефон: 066 – 849 – 50 -20.  Відвідувачі виставки також зможуть переглянути кінофільм «Жива» – 2016.