Останні новини

У Польщі вшанували автора Гімну України Михайла Вербицького

4 березня минула 202-та річниця з дня народження творця музики Державного гімну України – Михайла Вербицького. Громадськість вшанувала його пам’ять на могилі в селі Млини, що у Підкарпатському воєводстві Республіки Польщі, неподалік кордону з Україною – це неподалік із пунктом пропуску Краковець-Корчова. Поряд із чисельною делегацією з Львівщини, на чолі із головою Львівської ОДА Олегом Синюткою та першим заступником голови Львівської ОР Парасковією Дворянин, були і представники Сокальщини. Наша делегація з близько 40 осіб взяла участь в спільних заходах і вклонились пам’яті великого українця. Серед них депутати Сок міської та районної рад, представники Сокальської РДА, громадськості району і ТРК «Сокаль».

Урочистості розпочалися з літургії в церкві покрови Пресвятої Богородиці, де колись був парохом отець Михайло Вербицький. У каплиці-пантеоні, де він похований, відбулася поминальна молитва. Багатотисячна громада виконала гімн України.

В цілому ж, вшанувати пам’ять та покласти квіти до могили видатного українця зібралося близько тисячі людей, представники влади Львівщини та Прикарпатського воєводства. Серед виступаючих найстарша родичка отця Михайла – Любов Вербицька.

Слова пошани Михайлу Вербицькому висловили голова Львівської ОДА Олег Синютка. Він закликав до самоорганізації української нації для побудови доброго життя, аби кожен на своєму місці робив так, щоб увійти в історію. Про важливість акції на могилі автора українського гімну висловилась із воєвода Підкарпатського воєводства пані Ева Ленярт.

 

Нагадаємо, отець Михайло Вербицький – видатний композитор, громадський діяч, автор гімну України «Ще не вмерла Україна» – народився 4 березня 1815 року у селі Явірник-Руський, що на Надсянні, де його батько Михайло був священиком.

У 1828 році при перемишльській катедрі владика Іван Снігурський заснував хор, а згодом і музичну школу, в яких співав і навчався Михайло. Згодом він вступив до Львівської духовної семінарії.

У другій половині сорокових років Михайло Вербицький пише музику повної Літургії для змішаного хору, яка і сьогодні звучить у багатьох церквах Західної України. Складні життєві обставини відтягнули Вербицького від висвячення на священика і лише 1850 року він отримує ієрейські свячення.

Кілька років йому доводилося переїжджати з однієї сільської парафії на іншу, аж поки 1856 року він не осів у селі Млинах на Яворівщині, де прожив решту свого життя. Тут він був парохом у церкві Покрови Пресвятої Богородиці.

В ході перебування на польській землі, яка прийняла на вічний спокій великого українця, представники делегації Сокальського району оглянули комплекс на могилі отця Михайла Вербицького, помолились в церковці поряд.

В своїх молитвах ми згадали імена вісьмох загиблих на копальні «Степова» шахтарів, поховання котрих відбувались цього дня на Сокальщині, інших районах області та в місті Червоноград. Вирушаючи у зворотню дорогу, ще довго було чути спів українців, які виконували пісні та молитви на музику видатного земляка, священика отця Михайла Вербицького, який подарував нашій нації величний Славень.