Останні новини

На 91 році життя померла багаторічний політв’язень Марія Петрощук-Кушпета

4 січня в Сокалі, на 91 році життя померла багаторічний політв’язень, учасник Кенгірського повстання, «Почесний громадянин міста Сокаль», місцева активістка Марія Петрощук – Кушпета. Похорон відбувся в четвер, 5 січня, в церкві святих Апостолів Петра і Павла, а поховали Марію Петрощук на старому цвинтарі в Сокалі, поряд із її чоловіком.

Зазначимо, що Марія Кушпета народилася 29 листопада 1925 р. в селі Гаї Старобрідські Брідського повіту у багатодітній селянській родині. Марія закінчила торговельну школу в Бродах. 1942 р. вступила в юнацьку сітку ОУН. 1944 р. була призначена районною провідницею Підкам’янецького району під псевдонімом “Галичанка”.

Перший раз Марію заарештували навесні 1944 року, коли знайшли підпільну літературу.  У 1947 р. Марію звільнили, проте вона не припинила боротьбу. 1949 р. її знову зловили на Волині у Млинівському районі. Засудили на 25 років ув’язнення.  Так «Галичанка» потрапила у Кінгір. Сім років заслання у казахстанському Кінгірі закарбувались Марії нелюдськими стражданнями та страйком. За участь у Кенгірському повстанні 1954 року провідниця ОУН отримала рік закритої тюрми.

Два старші брати Марії – загинули в лавах УПА. Наймолодший, був засуджений на 25 років 1956 р. Ще п’ять двоюрідних братів з роду Кушпети загинули в УПА, не залишили продовження роду. Велика родина майже вся знищена.

У 1956 р. Марія була звільнена на поруки батька. Після звільнення на поселення вийшла заміж за Івана Петрощука, який пробув у таборах 24 роки, мали двох синів, з яких один трагічно загинув. Чоловік Марії помер у 1994 р. Марія Петрощук була одною із засновників Народного Руху, Конгресу Українських Націоналістів, Союзу українок на Сокальщині, була керівником ансамблю союзянок “Берегиня”.